خريد فرش ماشينى  ,سیگنال فارکس  ,buy glass mosaic tile online  ,Covid 19 Clinic testing and vaccination  ,طراحی وب سایت  ,دستگاه ضبط صدا  ,عکاسی صنعتی  ,آموزشگاه خیاطی  ,download serial irani  ,آبنما خانگی  ,صنایع دستی اصفهان  ,میناکاری  ,
استفاده از آجيل براي سلامتي، آجيل درماني .

استفاده از آجيل براي سلامتي، آجيل درماني

براي لاغري اين تنقلات را بخوريد

دنياي امروز ما به سمت و سويي مي رود كه اضافه وزن يكي از مشكلات مهم براي عده اي به شمار مي رود كه به دنبال راهبردي براي كم كردن وزن خود و رسيدن به اندام ايده آل با مصرف تنقلات كم كالري هستند.

تقريبا اين موضوع براي تمامي خانم ها پيش آمده، زماني كه به يك مهماني و يا دورهمي دوستانه دعوت مي شوند، درگير وسواس در انتخاب لباس شده و كلي كمدلباس هايشان را بالا و پايين مي كنند تا در آخر به لباس دلخواهشان برسند، بايد گفت اين موضوع براي همه صدق نمي كند كه با رضايت لباس را انتخاب كنند، يكسري بخاطر بالابودن وزنشان در آخر هم با نارضايتي و اجبار يكي از لباس هارا انتخاب مي كنند تا در مراسمي كه برايشان پر اهميت است بپوشند، اما وقتي در مهماني قرار مي گيرند هم بخاطر نارضايتي از لباسشان، به جاي لذت بردن از مهماني، بيشتر در خود هستند و حسرت مي خورند از اينكه نتوانستند به گونه اي كه مي خواستند در آنجا حاضر شوند. باز هم حتما برايتان پيش آمده، در مهماني قرار گرفته ايد و خانم ها هركدام به گونه اي گله و شكايت دارند، به حرف هايشان كه گوش مي دهيد متوجه نارضايتيشان از اضافه وزن مي شويد، از اينكه دائما به دنبال لباس هاي دلخواهشان مي گردند اما باز هم مورد پسندشان را پيدا نمي كنند و تا به حال بارها و بارها روش هاي مختلفي را براي كم كردن وزن خود امتحان كرده، اما نتيجه نگرفته اند.

عده اي به دنبال تنقلات كم كالري هستند اما نمي دانند دقيقا چه تنقلاني كم كالري هستند!

با نشناختن تنقلات كم كالري خودشان را از خيلي ويتامين ها منع مي كنند كه اين در نهايت نتيجه اي عكس به همراه دارد. مثلا آجيل از آن دسته تنقلات كم كالري است كه در ادامه به آن مي پردازيم، اما عده اي ندانسته با تصور پر كالري بودن، آن را از برنامه ي غذايي خود حذف مي كنند.

و اما بپردازيم به اينكه چگونه رژيم غذايي بگيريم كه هم به وزن دلخواهمان برسيم و هم مسير درستي را در پيش بگيريم؟

بايد گفت براي شروع يك رژيم غذايي مناسب، اولين كار شناختن تنقلات كم كالري و همينطور نوشتن يك برنامه ي غذايي متنوع و مناسب است، دومين كاري كه در روند رژيم غذايي كمك مي كند، اين است كه مستقيما از درون پاكت يا بسته تنقلات، تكه هاي خوراكي را برنداريد، چون در صورت انجام اين كار، گرم لذت خوردن خوراكي شده و فراموش مي كنيد تمام بسته را تمام كرده ايد! به همين دليل بهتر است، اول مقداري از تنقلات كم كالري مورد علاقه اتان را برداشته و درون ظرف كوچكي بريزيد، تا هم خوراكي موردنظرتان را نوش جان كنيد و هم رژيم غذايي را رعايت كرده باشيد.

همانطور كه گفته شد در اين قسمت به شناخت تنقلات كم كالري مي پردازيم :

آجيل يكي از مغذي ترين خشكباري است كه در دسته تنقلات كم كالري قرار مي گيرد كه حاوي ريزمغذي هايي مانند ويتامين آ، فسفر، منيزيم و تركيبات امگا3 است كه مصرف مناسب مغزها ريسك بيماري هاي قلبي و عروقي را بين 20 تا 50 درصد كاهش مي دهد. آجيل، پروتئين و يك منبع از فيبر، مقدار ديگري از ويتامين ها و مواد معدني است، آنها همچنين طيف وسيعي از آنتي اكسيدان ها هستند كه براي سلامتي بشدت مفيد هستند.

همانطور كه قبلا گفته شد برخي از افراد از خوردن آجيل اجتناب مي كنند، چون در اين باور غلط بوده كه اين مغزها حاوي چربي غير مفيد هستند، درصورتي كه چربي آنها اشباع نشده و مفيد بوده و براي كاهش وزن و همچنين عضله سازي بسيار حياتي است.

در ادامه بايد به اين نكته هم اشاره كرد كه مصرف بيش از اندازه آجيل نتيجه عكس ميدهد، پس بهتر است آن را كنترل شده مصرف كنيد.

يكي ديگراز تنقلات كم كالري را مي توان شكلات تلخ معرفي كرد، شكلات تلخ يكي از  خوشمزه ترين تنقلاتي است كه امروزه تقريبا سليقه ي همگان را پوشش داده و فوايد قابل توجهي براي سلامت بدن به همراه داشته  كه درصد تلخي بيشتر آن به كاهش وزن نيز كمك مي كند.

بهترين زمان براي مصرف شكلات تلخ هنگام صرف صبحانه است، خوردن يك تكه كوچك شكلات تلخ به همراه صبحانه علاوه براينكه براي سلامت قلب مفيد است، كمك به كاهش وزن مي كند و همچنين باعث فعال شدن آنتي اكسيدان هاي بيشتري در بدن مي شود. لازم است بدانيد هرقدر تعداد آنتي اكسيدان ها بيشتر باشد، باعث مي شود ديرتر به سمت پيري رفته و بدني شاداب تر داشته باشيم. همچنين مصرف شكلات كمك مي كند تا از بروز آلزايمر در سنين بالاتر جلوگيري كنيم، چراكه مغز علاوه بر نيازي كه به خون دارد، همچنين نياز به انرژي بيشتري براي انجام فعاليت و وظايف خود دارد كه شكلات اين انرژي را براي مغز فراهم مي كند. در آخر هم بايد اشاره كرد، هرچه انرژي ما بيشتر باشد، فعاليت ما بيشتر شده كه اين موضوع به روند كاهش وزن كمك مي كند.

احتمالا باز هم عده اي شكلات را مانند آجيل جزء تنقلات پر كالري مي دانند اما لازم به ذكر است شكلات تلخ با شكلات متفاوت است، چراكه هرچه درصد تلخي شكلات بالا مي رود مقدار شكر آن كم و كمتر شده تا به شكلات خالص برسد، پس شكلات تلخ با درصد بالا نه تنها پر كالري نيست بلكه در روند كاهش وزن بسيار مفيد واقع مي شود.

با مواردي كه توضيح داده شد و اطلاعات درباره ي تنقلات كم كالري، بهتر است از زماني كه داريد بهترين استفاده را كرده و يك برنامه غذايي مناسب بنويسيد تا با اجراي آن به وزن ايده آل خود برسيد.


برچسب: ،
بازدید:

ادامه مطلب

نوشته شده: ۳ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۳۰:۵۳ توسط:قاسم كشوري موضوع:

در دورهمي ها از تنقلات ايراني بهره ببريد

ايراني ها با توجه به شرايط اقليمي كه دارند دست بازتري براي انتخاب تنقلاتي دارند كه از دل طبيعت به دست آمده چراكه با توجه به اينكه ما در ايران چهار فصل را داريم و همين طور هر كدام از شهر ها از اقليم و آب و هواي خاصي برخوردار مي باشند سبب شده تا تنوع زيادي در خوراكي ها و غذاهاي خود داشته باشيم كه تنقلات هم يكي از آنهاست. به طور معمول تنقلات اولين گزينه براي دورهمي هاي خانوادگي ست.

متأسفانه امروز به دليل همه گير شدن فست فود ها و تنقلات صنعتي و چرب مثل چيپس و پفك توجه كمتري به تنقلات طبيعي و مفيد مي شود كه در ادامه قصد داريم تنقلات اصيل ايراني معرفي كنيم كه نه تنها مضر نيستند كه حتي فوايدي زيادي براي بدن دارند.

شيريني هاي سنتي ايراني 

چاي يكي از محبوب ترين نوشيدني هاي گرم در ايران به حساب مي آيد كه از كوچك و بزرگ آن را صرف مي كنند. چاي به دليل طعم تلخ و گسي كه دارد معمولا با يك شيريني صرف مي شود و شايد اين يكي از دلايلي باشد كه تنوع شيريني ها و تنقلات شيرين در ايران بسيار زياد است.

 • شكرپنير و نقل : معمولا جزء اولين انتخاب هاي ما هنگام صرف چاي شكرپنير و يا نقل مي باشد. اين دو شيريني معمولا از محلول غليظ شكر و آب به وجود آمده كه به آن افزودني هايي مثل هل، پسته، نارگيل و گل محمدي و بسياري از طعم هاي ديگر به آن اضافه مي شود. بهترين شكرپنير در بجنورد و بهترين نوع نقل را از مشهد مي توانيد خريداري كنيد.
 • سوهانيكي ديگر از شيرني هاي لذيذ سنتي ايران سوهان است. اين شيرني به دليل اينكه با سبوس گندم تهيه مي شود داراي خواص بسيار زيادي مي باشد. سوهان در شكل ها و طعم هاي مختلف و مغز هايي مثل پسته و بادام درست مي شود. اصالت اين شيرني به شهر قم برمي گردد و در حال حاضر يكي از سوغات پرطرفدار و معروف اين شهر مي باشد.
 • پشمكبيشتر ايراني ها با شيريني هاي خوش طعم شهر يزد آشنا هستند. پشمك يكي از معروف ترين شيرني هاي اين شهر محسوب مي شود كه محبوبيت زيادي دارد و اين باعث شده كه امروزه اين شيرني در شكل ها وطعم هاي مختلفي به بازار عرضه شود. 
 • گزگز اصفهان نيز يكي ديگر از تنقلات شيرين اصيل ايراني است كه طرفدارهاي زيادي دارد كه معروف ترين نوع آن گزانگبين است. 

آجيل و خشكبار

در بالا بسياري از محصولات قنادي و شيرين معرفي شد اما بسياري از ما تنقلات شيرين را ترجيح نمي دهيم و يا به دليل مشكلاتي مثل ديابت و چربي خون امكان استفاده از تنقلات شيرين و چربي مثل سوهان را نداريم علاوه بر اينكه زياده روي در مصرف شيريني ها سبب مي شود كه دندان هاي مستحكمي نداشته و مشكلات دهان دندان براي ما ايجاد شود كه اين قضيه در كودكان كه معمولا جزء طرفدارهاي اصلي تنقلات شيرين هستند شدت بيشتري دارد به همين دليل مي توانيم تنقلاتي انتخاب كنيم كه شيرين بوده ولي ضرري نداشته باشند و براي همه از جمله بيماران ديابتي مفيد باشد.

 • آجيل مخلوط شيرين: خوشبختانه در ايران به دليل تنوع زيادي كه در تنقلات داريم مي توانيم تمام گروه ها را پوشش دهيم. آجيل شيرين همان گزينه درستي است كه طرفدارن ذائقه ي شيرين كه در مصرف شكر محدوديت دارند مي توانند آن را انتخاب كنند. خشكباري مثل كشمش، انجير خشك، توت خشك، خرماي خشك و انواع مختلف چيپس ميوه يك انتخاب ايده آل براي همه مي باشد.
 • تخمه ها:  تخمه پاي ثابت دورهمي هاي ما در هر سبكي مي باشد. زماني كه قصد ديدن يك فيلم سينمايي را كنار خانواده يا دوستان داريم و يا در زمان پخش مسابقه هاي ورزشي زنده، هميشه اولين انتخاب ما يكي از انواع مختلف تخمه است. شايد دليل اين انتخاب تنوع بسياري ست كه اين دانه ي مغذي دارد و تمام سليقه ها را پوشش مي دهد. اين دانه به دليل مواد مغذي و املاح معدني فراوانش يكي از بهترين انتخاب ها براي دورهمي هاست و يكي از تنقلات بسيار سالم محسوب مي شود.
 • آجيل مغز مخلوط:  انواع مغزها مثل پسته، انواع بادام، فندوق و گردو تاثير به سزايي بر روي سلامت بدن دارند. يكي از مزيت هاي آنها تقويت نيروي بدني است و از اين رو بهترين ميان وعده براي كودكان و همين طور كساني ست كه ورزش مي كنند. اين نوع آجيل هم به صورت خام و هم شور و تف داده به بازار عرضه مي شود. از طرفي به دليل اينكه آجيل مغز مخلوط داراي تركيبي از ويتامين ها و مواد ضروري مورد نياز بدن است از بروز بسياري از بيماري هاي مزمن مثل آلزايمر، سرطان و بيماري هاي قلبي عروقي جلوگيري مي كند. جالب است بدانيد اين آجيل به نوعي غذاي مغز محسوب مي شود زير عملكرد مغز را به صورت چشم گيري افزايش مي دهد.

تنقلات ترش

يكي از مزيت هاي تنقلات ايراني اين است كه تمام سلايق را با هر ذائقه اي پوشش مي دهد. حتي كساني كه طرفدار ترشي هستند و طعم ملس را دوست دارند هم انتخاب هاي زيادي تنقلات دارند.

 • قره قروت: قره قروت يكي از فرآوده هاي لبني محسوب مي شود و در اصل آن را از آب ماست يا دوغ تهيه مي كنند، بدين صورت كه آب دوغ يا ماست را آن قدر مي جوشانند تا به صورت جامد در بيايد به همين دليل داراي كلسيم بسيار زيادي مي باشد كه مي تواند براي افراد مبتلا به پوكي استخوان مفيد باشد.
 • لواشك: لواشك عصاره اي از تركيب ميوه هاي ترش و شيرين است كه متخصصان تغذيه به آن كنسانتره مي گويند. دروقع لواشك تركيبي از پوره ي ميوه هاي خشك شده است و اين خشك شدن يك روش سنتي براي ماندگاري بيشتر مواد غذايي مي باشد.
 • آلبالو و آلو خشك: آلبالو و آلو خشك دو ميوه ي خشك شده ي ترش هستند كه خواص زيادي را دارا مي باشند. اين دو ميوه ي تابستاني براي اينكه در بقيه فصول هم قابل دسترسي باشند خشك شدند تا مانگاري بالايي داشته باشند.

كلام آخر

همان طور كه در معرفي انواع تنقلات ايراني مشاهده كرديد يكي از نكات قابل ذكر سلامت و فوايد بيشمار هر يك از اين تنقلات مي باشد. كه اين نكته در دنيايي كه روز به روز صنعتي تر مي شود و تنقلات صنعتي و مضر در بسياري از خانواده ها تبديل به يكي از تنقلات جدانشدني در رژيم غذايي شان شده بسيار دشوار است و به همين دليل در اين ورزها بايد توجه ويژه اي به تنقلات سنتي و ايراني مثل خشكبار و آجيل شود.


برچسب: ،
بازدید:

ادامه مطلب

نوشته شده: ۳ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۲۵:۴۹ توسط:قاسم كشوري موضوع:

در مورد شب يلدا و مراسم آن چه مي دانيد؟

جشن يلدا و عادات مرسوم در ايران :

شب يَلدا يا شب چلّه يكي از كهن‌ترين جشن‌هاي ايراني است.

در اين جشن، طي شدن بلندترين شب سال و به دنبال آن بلندتر شدن طول روزها را كه مصادف با شروع فصل زمستان است ، جشن گرفته مي شود .

البته نام درست اين شب، بايد «چِلّه» باشد، زيرا برگزاري اين جشن، يك آيين ايراني‌است و «يَلدا» يك واژه بيگانه ‌است، پس بايد واژه پارسي «چِلّه» را به‌كار ببريم، نه «يلدا»!

يلدا به زمان بين غروب آفتاب از ۳۰ آذر (آخرين روز پاييز) تا طلوع آفتاب در اول ماه دي (نخستين روز زمستان) گفته مي‌شود.

در اين شب خانواده ها در كنار بزرگ تر فاميل جمع شده و رسم و رسومات اين جشن بزرگ را با هم به جا مي آورند.

از آئين شب يلدا يا شب چله مي توان به خوردن آجيل مخصوص شب يلدا ، هندوانه ، انار ، تنقلات ، شيريني و ميوه هاي گوناگون اشاره كرد كه هر كدام از اين رفتارها نشانه و هدف خاصي را مي رساند .

يكي از آيين هاي شب يلدا در ايران، فال با ديوان حافظ است. مردم ديوان اشعار لسان الغيب را با نيت بهروزي و شادكامي مي گشايند و فال دل خويش را از او طلب مي كنند.

در برخي ديگر از جاهاي ايران نيز شاهنامه خواني رواج دارد.

همچنين در اين شب بزرگتر هاي فاميل سعي مي كنند براي كوچك تر داستان ها و خاطرات را با قصه بازگويي كنند كه اين امر نيز از رسومات خاص اين شب كهن است .

در نهايت همه ي اين كارها براي گرد آوري خانواده ها در كنار يكديگر و دل پذيرتر كردن اين جشن است .

 

آجيل شب يلدا چيست؟

آجيل شب يلدا در اصل همان آجيل ساده است ولي تفاوت هايي دارد.

آجيل ساده معمولا شور بوده و داراي خشكبار شيرين نمي باشد ولي آجيل شب يلدا شيرين بوده و بغيير مغز ها خشكباري از قبيل توت خشك ، برگ زرد آلو ، كشمش ، گردو ، انجير خشك و . . . نيز استفاده مي شود .

ايرانيان اصيل بر اين باورند بدون حضور آجيل شب يلدا (به عنوان نماد جشن يلدا) جشن يلدا كامل نيست.

هرچند تمامي اين سنت ها براي اين بوجود آمده است تا خانواده ها دور هم جمع شوند و صله رحم را به جا بياورند اما داشتن نماد و آيين مثل آجيل شب يلدا اين مراسم را جذاب تر مي كند.

ويژگي هاي آجيل شب يلدا چيست؟

به طور كل آجيل به عنوان سالم ترين تنقلات شناخته شده است و داراي فيبر بسيار بالاست و در درمان بسياري از بيماري ها از قبيل چاقي ، يبوست ، انواع سرطان ها از جمله سرطان روده و معده موثر است .

همچنين آجيل داراي انواع و اقسام ويتامين هاي گروه B و E ، كلسيم ، روي ، پتاسيم و فسفر ، منيزيم ، ويتامين A و پروتئين است كه وجود اين مواد در بدن موجب تراكم استخوان ها و جلوگيري از ريزش مو و چين چروك پوست ، افزايش قدرت بينائي ، درمان افسردگي و رفع خستگي و گرفتگي عضلات مي شود.

اما افرادي كه علاقه اي به چاق شدن ندارن بايد كمتر از آجيل استفاده كنند. به اين دليل كه آجيل داراي كالري بسيار بالايي است و استفاده بيش از حد آن موجب چاق شدن مي شود.

 

 

پسته در آجيل شب يلدا :

پسته سرشار از مس، منيزيم و انواع ويتامين‌هاي گروه ب است كه دستگاه ايمني بدن را تقويت كرده و از بيماري‌هاي بسيار پيشگيري مي‌كند. ويتامين B6 براي حفظ عملكرد سيستم ايمني ضروري است. كمبود ويتامين B6 منجر به ناكارآمدي دستگاه ايمني براي مقابله با عفونت مي‌شود. همچنين مصرف پسته به ساخته شدن مناسب گلبول‌هاي قرمز خوني كمك مي‌كند.

خوردن پسته ميل جنسي را تقويت و ذهن را تقويت مي‌كند.

فندق در آجيل شب يلدا :

فندق يك منبع خوب از ويتامين‌هاي B1، B2 و B6 است.

اين ويتامين ها براي خون سازي و مغز بسيار مفيد هستند و مصرف آن براي كودكان در حال رشد بشدت توصيه مي شود .

فندق به دليل داشتن ويتامين E باعث جلوگيري از بيماري‌هاي عروق سياهرگ قلبي و سرطان مي شود .

روغن فندق بهترين منبع شناخته شده ويتامين E است كه براي سلامت ماهيچه‌هاي قلب و ديگر ماهيچه‌هاي بدن ضروري است.

بادام در آجيل شب يلدا :

بادام محتوي مقدار زيادي چربي هاي غير اشباع، فيبر، پروتئين گياهي، روي، مس و منيزيم مي باشد. بادام داراي انواع ويتامين ها مي باشد كه به سوخت و ساز كربوهيدرات ها كمك مي كند و يكي از منابع انرژي براي مغز مي باشد.

به طور كلي، بادام غني ترين منبع غير حيواني كلسيم مي باشد.

استخوان ها و دندان هايتان را با استفاده از فسفر موجود در بادام، مي توانيد تقويت كنيد.

 

گردو در آجيل شب يلدا :

مغز گدو سرشار از امگا3 است كه براي بهبود كاركرد مغز بسيار مناسب است و براي كودكان در حال رشد بشدت توصيه مي شود.

گردو حاوي بيشترين مقدار ويتامين هاي B1 و B6 و B5 مي باشد.

گردو منبع عالي پروتئين، فيبر، ويتامين‌ها، آنتي‌اكسيدان‌ها و مواد معدني است.

توت خشك در آجيل شب يلدا :

توت خشك يك مكمل غذايي كامل است ، توت حاوي مقدار زيادي آب، كربوهيدرات، ويتامين‌ها، كاروتنوئيد، و ريز مغذي‌هايي است كه مي‌توانند به طور موثر حجم خون را افزايش دهند.

توت خشك منبع بسيار غني از آهن و پروتئين است و مي‌تواند در رفع كم خوني و نيز افزايش انرژي مورد نيازبدن بدون نگراني از چاقي واضافه وزن موثر باشد.

كشمش در آجيل شب يلدا :

كشمش انگور خشك شده‌است.

كشمش سرشار از آهن، پتاسيم، كلسيم و ويتامين‌هاي گروه  Bاست از طرفي كشمش داراي خواص آنتي اكسيداني است و از تخريب سلولي جلوگيري مي‌كند.

كشمش ميوه رسيده و خشك انگور است كه با توجه به نوع انگور، روش و شرايط خشك كردن و مواد افزودني مجاز موجود در آن به نام‌هاي مختلفي در بازار به فروش مي‌رسد و مانند ديگر خشكبارها در تمام سال يافت مي‌شود فيبر موجود در كشمش از سرطان كولون و از رشد غيرمعمول سلول‌ها جلوگيري مي‌كند و موجب كنترل قند خون در بدن مي‌شود.

 

 

 

 كلام آخر :

باز هم تكرار مي كنيم شب يلدا يكي از مهم ترين جشن هاي كهن ما ايرانيان است و در هر گوشه از كشور داراي رسم و رسومات بسيار مختلفي است .

در نهايت همه ي اين رسم و رسومات براي گرم تر شدن كانون خانواده هاست و هدف و غايتي جز اين ندارد .

آجيل و خشكبار برادران حسيني در همه ي جشن ها و رسم و رسومات كهن ايراني در كنار شما حضور دارد .


برچسب: ،
بازدید:

ادامه مطلب

نوشته شده: ۳ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۱۱:۰۰ توسط:قاسم كشوري موضوع:

در مورد آجيل نوروز چه مي دانيد؟

آجيل بخشي جدا نشدني از روزهاي عيد ديدني كه اين روزها حرف هاي زيادي در حواشي آن زده مي شود فوايد و مضراتي براي انسان دارد كه دانستن آن ها نه تنها خالي از لطف نيست بلكه بسيار واجب نيز هست. 

به گزارش ويژه نامه نوروزي مشرق،آجيل يكي از خوراكي هايي است كه در ايام عيد نوروز در اكثر خانه هاي ايراني مصرف مي شود. اين تركيب خوراكي از چندين ماده متفاوت تشكيل شده است كه از اين ميان مي توان به :پسته ، بادام ، كشمش و.... اشاره كرد. در اين مطلب قصد داريم تا شما را با بايدها و نبايدها و همچنين خواص و در عين حال مضرات آجيل آشنا كنيم.

 

چه چيز آجيل است و چه چيز نيست؟

 

آجيل معمولا به ميوه هاي دانه اي شكلي گفته مي شود كه بر روي درخت هاي شكوفه اي و يا بوته هاي مستقيم رشد مي كنند. يكي از اشتباهات در مورد آجيل اين است كه مردم اغلب تصور مي كنند بادام زميني نيز جزء اين گروه مي باشد. بادام زميني شايد خوشمزه باشد، اما از انواع آجيل نيست و مانند نخود و لوبيا نوعي بنشن(حبوبات) است

هر چند آجيل سويا نيز داراي خواص بسيار زيادي است اما عموما نمي توان آنها را در زير گروه آجيل قرار داد. آجيل سويا معمولا از خشك كردن و يا حرارت دادن دانه هاي سويا بدست مي آيد به همين دليل به زير گروه حبوبات تعلق دارد.

 

وقتي براي خريد آجيل عيد به خشكبارفروشي مي‌رويد، معمولا چند گزينه عمده پيش رو داريد. به عبارت ديگر، خيلي از فروشنده‌ها، از قبل چند نوع تركيب مختلف براي آجيل نوروزي شما آماده كرده‌اند، اين جند دسته عبارت اند از:

 

۱)‌ آجيل شوراين نوع آجيل تشكيل شده از پسته، تخمه كدو، تخمه ژاپني، مغز بادام، مغز فندق و بادام هندي. بعضي‌ها بادام منقا را هم به اين جمع اضافه مي‌كنند. متاسفانه اين نوع آجيل، رايج‌ترين و پرطرفدارترين نوع آجيل در ايام نوروز است. اين‌كه چرا مي‌گوييم متاسفانه، پاسخ ساده و روشني دارد. كافي است به صفتي كه كلمه آجيل را همراهي مي‌كند، دقت كنيد: «شور!» چه كسي است كه اين روزها در باره عوارض ناشي از افزايش مصرف نمك و خطرات زيان‌بار آن چيزي نشنيده باشد يا مطلبي نخوانده باشد؟

۲)‌ آجيل شيرينشامل مغز گردو، كشمش، توت خشك، مغز فندق، مغز پسته، مغز بادام و بادام هندي. اگرچه از اين نوع آجيل كمتر از بقيه آجيل‌ها در ايام نوروز استقبال مي‌شود اما حضور مغز گردو در اين تركيب يك مزيت بسيار بزرگ به حساب مي‌آيد.

۳)‌ آجيل چهار مغزاين آجيل تشكيل شده از مغز بادام، مغز پسته، مغز فندق و بادام هندي.

۴) آجيل مشكل‌گشابعضي‌ها معتقدند كه حضور آجيل مشكل‌گشا، حتي در حجم كم، در كنار ظرف اصلي آجيل يا روي سفره هفت‌سين، براي صاحبخانه خوش‌يمن خواهد بود و به همين خاطر، كمي هم از اين نوع آجيل تهيه مي‌كنند. آجيل مشكل‌گشا عبارت است از تركيب مغز فندق، مغز پسته، مغز بادام، توت خشك، كشمش، نخودچي و نقل.

۵) سليقه شخصيهمه ما براي خريد آجيل نوروزي يك گزينه ديگر را هم پيش‌روي خود داريم و آن هم سبك شخصي خودمان است؛ به اين معني كه ما مي‌توانيم از هر كدام از اقلام آجيل به ميزان دلخواه و به سليقه شخصي خودمان خريد كنيم و آنها را با هم تركيب كنيم. در بين اقلام مختلف آجيل، معمولا مشتريان بيشترين استقبال را از پسته به عمل مي‌آورند و بعد از آن به ترتيب انواع تخمه، بادام، بادام هندي و مغز فندق مورد توجه قرار مي‌گيرد.

۶) آجيل‌هاي وارداتياين‌روزها در آجيل‌فروشي‌ها و فروشگاه‌هاي عرضه‌كننده خشكبار، آجيل‌هاي هندي، تايلندي و ژاپني هم پيدا مي‌شود كه به خاطر تنوع رنگي و طعم تندشان مشترياني هم براي خودشان دست و پا كرده‌اند. در اين نوع آجيل‌ها انواع رشته، ذرت، نخود و باقلا هم پيدا مي‌شود. البته بعيد به نظر مي‌رسد كه كسي بخواهد ميز پذيرايي عيد خود را با آجيل‌هاي رنگي شرق آسيا تزيين كند.

 

رعايت نكات زير براي خريد اجيل  و مصرف آن در ايام نوروز به شما كمك ميكند.

1- 
براي خريد آجيل عيد نوروز هميشه سعي كنيد آجيل و دانه هاي روغني را به اندازه ي مصرفتان بخريد تا همان قدر كه تازه هستند از آنها استفاده كنيد. آجيل به دليل روغن زيادي كه دارد خيلي زود فاسد مي شود. حتما قبل از خريد آجيل با خوردن چند دانه از آنها از كيفيت طعم و تازه بودنش اطمينان حاصل كنيد اگر غير از اين بود از خريد آجيل صرف نظر كنيد.

2- 
در فروشگاه هاي بزرگ اغلب آجيل ها در ظرف هاي مخصوصي نگه داشته ميشوند زيرا آجيل نبايد در هر ظرفي نگه داري كرد. برخي از فروشگاه ها مستقيما آجيل را از كشاورزان مي خرند بنابراين كيفيت آجيل بسيار بالاست اما باز هم شما قبل از خريد آجيل چند دانه از آنها را تست كنيد يا از فروشندگان  بپرسيد كه اين آجيل ها تازه هستند يا خير.

3- 
در خريد آجيل عيد نوروز آجيل هايي را كه مزه ي ترش دارند و بوي نامطبوعي ميدهند نخريد. حتي اگر آجيل خريديد و در منزل متوجه ترش بودن آنها شديد فورا آجيل ها را پس بدهيد آجيل ترش باعث بيماري ميشود.

4- 
هميشه سعي كنيد آجيل كم نمك بخريد. دقت كنيد زيرا گاهي اوقات براي پنهان كردن ترش بودن و بوي بد آجيل به آنها نمك ميزنند پس سعي كنيد هميشه ترجيحا آجيل خام بخريد.

5-  
پس از خريد آجيل بهترين جا براي نگه داري آجيل در يخچال يا جاهاي خنك است. آجيل را بايد در ظروف در بسته قرار دهيد و آن را در يخچال نگه داري كنيد اگر آجيل ها مازاد مصرف تان است ميتوانيد به مدت 3 ماه آن ها را فيريز كنيد.

6- 
آجيل ها را خيس كنيد. تعجب نكنيد زيرا معمولا در طي فرآيند بو دادن آجيل ها بخشي از كيفيت آجيل از بين ميرود بنابراين بهتر است آنها را قبل از خوردن خيس كنيد تا هم راحت تر خورده شوند و آسيب كمتري به دندان ها بزنند هم راحت تر هضم شوند. شما با شستن آجيل ها تانيك اسيدي را كه به آجيل ها در فرآيند بو دادن ميزنند از بين ميبريد.

7- 
اگر آجيل ها را شستيد بايد آنها را در يخچال يا فريزر نگه داريد تا ترش نشوند. آجيل هايي كه مثل بادام و فندق سخت تر هستند يا پوست سفت تري دارند بايد به مدت 24 ساعت خيس كنيد. مثلا گردو جزء آجيل هاي نرم است اما معمولا طعم تلخي را هنگام خوردن احساس ميكنيم بهتر است گردو را 12 ساعت بخيسانيم. حتي تخمه كدو يا تخمه آفتابگردان را هم ميتوانيد بخيسانيد تا نرم تر شوند و آسيب كمتري به دندان ها بزنند.

8- 
هميشه بايد دقت كنيد كه آجيل هايي را كه خيسانديد فورا مصرف كنيد. آجيل ها معمولا زود كيفيت شان را از دست ميدهند به طور كلي بايد آجيل ها زود مصرف شوند.

9- 
ميتوانيد خودتان در خانه آجيل ها را بو بدهيد. آنها را در ماهي تابه يا فر قرار دهيد و با دماي پايين آنها را بو بدهيد در حين بو دادن آجيل ها بايد با دقت به آنها نگاه كنيد تا نسوزند چون آجيل هاي سوخته طعم بسيار بدي دارند.

10- 
به هر حال در ايام نوروز آجيل هاي فراواني را مصرف ميكنيم پس بهتر است علاوه بر خريد آجيل در خوردن آن هم دقت كنيم. آجيل ها را با ميوه هاي خشك مخلوط كنيد تا تنقلات سالم تري داشته باشيد. ميتوانيد از آجيل ها و دانه هاي روغني در سالادها، همراه با كباب يا سيب زميني سرخ كرده استفاده كنيد. آجيل ها را خرد كنيد و در تهيه نان، بيسكوييت، نوشيدني ها، كيك و در تهيه انواع  سس از آنها استفاده كنيد.

 

استفاده صحيح از آجيل عيد نوروز

 

كارشناسان تغذيه به منظور جلوگيري از بروز مشكلات ناشي از مصرف بيش از حد دانه‌هاي آجيل، توصيه مي‌كنند:

آجيل را به صورت خام، بدون نمك و رنگ‌هاي مصنوعي استفاده كنيد. زيرا نمك باعث بالا رفتن فشار خون در افراد مستعد به اين بيماري مي‌شود.

پس از مصرف آجيل حتما دندان‌هاي خود را مسواك بزنيد.

از فشار دادن دانه‌هاي آجيل روي دندان خودداري كنيد، زيرا باعث سايش دندان و شكستن دندان‌هاي پوسيده مي‌شود.

 

https://www.mashreghnews.ir/news/202915/%D9%87%D9%85%D9%87-%D8%A2%D9%86%DA%86%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%A2%D8%AC%DB%8C%D9%84-%D9%86%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%B2%DB%8C-%D9%86%D9%85%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%AF

 

https://www.beytoote.com/housekeeping/skill/buying-nuts-nowruz10.html

 

https://setare.com/fa/news/20170/%D8%A2%D8%AC%DB%8C%D9%84-%D8%B9%DB%8C%D8%AF-%D9%86%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D8%AA%D9%88%D8%B5%DB%8C%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A7%D8%B5%D9%88%D9%84%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF-%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%A2%D8%AC%DB%8C%D9%84

 

 


برچسب: ،
بازدید:

ادامه مطلب

نوشته شده: ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۲۴:۲۵ توسط:قاسم كشوري موضوع:

هر روز سعي كنيد از اين ميان وعده ها استفاده كنيد

اگر به‌دنبال فهرستي از تنقلات سالم براي محل كار تان مي‌گرديد ما در اين نوشتار فهرستي از ۱۳ ميان وعده و تنقلات سالم براي محل كار را براي‌تان گرد آورده‌ايم.

اگر فكر مي‌كنيد كه در طول ساعات كاري در محل كار خود دلتان انواع خوراكي ها را مي‌خواهد تنقلات يا اسنك‌هايي را (هر كدام كم‌تر از ۲۰۰ كالري دارند) كه در اين نوشتار ذكر شده‌اند همراه خود داشته باشيد تا در طول روز در محل كار چشم‌ و دل سير باشيد و هم كلي مواد مغذي و مفيد به بدنتان رسانده باشيد و هم از چاقي و اضافه وزن به دور باشيد

تنقلات كم كالري و ميان‌وعده‌هاي روي ميزي

۸ ساعت يا بيش‌تر كار كردن در روز مي‌تواند باعث نوعي غذا خوردن شود كه براي سلامتي‌تان مضر است مگر اين‌كه از قبل برنامه‌ريزي كنيد. تحقيقات نشان مي‌دهند كه اگر هر چهار ساعت يك بار چيزي بخوريد، سوخت‌وساز بدن به درستي انجام مي‌شود و سطح انرژي بالا مي‌ماند. به جاي آن‌كه كشوي ميزتان را به دنبال پول خرد زير و رو كنيد و به طرف دستگاه فروش اتوماتيك برويد، از قبل برنامه‌ريزي كنيد و ميان‌وعده‌هاي كم-كالري و مغذي را در كابينت، كشو يا كيف دستي‌تان ذخيره كنيد. هر كدام از اين ميان‌وعده‌ها ۲۰۰ كالري دارند و وقتي گرسنگي بعد از ساعت ۳ بعدازظهر امن‌تان را مي‌برد مطمئنا شما را سير مي‌كنند.

۱. كراكر گندم كامل و كره‌ي بادام‌زميني

به جاي اين‌كه كراكرهاي حاوي كره‌ي بادام‌زميني را از دستگاه فروش اتوماتيك بخريد، خودتان ميان‌وعده‌ي مغزي‌تان را آماده كنيد و به اين تريتب هر بار ۲۵ سنت صرفه‌جويي كنيد. براي اين‌كه بتوانيد گرسنگي‌تان را مهار كنيد، ۱۰ عدد كراكر گندمي چندغله و يك قاشق غذاخوري كره ي بادام‌زميني را امتحان كنيد. اين ميان‌وعده‌ي سرشار از مواد مغذي فقط ۱۹۳ كالري و ۲ گرم فيبر دارد. تركيب كربوهيدرات‌هاي پيچيده و پروتئين كمك مي‌كند قند خون‌تان ثابت بماند و مدت زماني بيش‌تري احساس سيري داشته باشيد.

۲. ميوه

هر روز صبح كه از خانه بيرون مي‌زنيد، يك سيب، موز، گلابي، انگور، و يا ميوه‌ي قابل حمل ديگري با خودتان برداريد. اگر هر روز يك ميوه‌ي متفاوت برداريد (و هر فصل آن را تغيير بدهيد)، انواع مواد مغذي را به علاوه‌ي فيبر به بدن‌تان خواهيد رساند، و از خوردن يك ميان‌وعده‌ي تكراري نيز خسته نخواهيد شد. يك ميوه‌ي متوسط، حدود ۷۰ كالري دارد و در كنار يك فنجان شير بدون چربي (حدود ۹۰ كالري) براي دريافت پروتئين و همين‌طور كلسيوم و ويتامين دي بيش‌تر، يك ميان وعده‌ي خوب مي‌سازد. اين تركيب پروتئين و فيبر احساس سيري را در شما حفظ مي‌كند و جلوي خوردن بدون فكر مي‌شود.

 

۳. ذرت بوداده با پنير پارمسان

با اضافه كردن دو قاشق غذاخوري پنير پارمسان رنده شده به ذرت بوداده، آن را به ميان‌وعده‌اي مناسب تبديل كنيد. طعم ديوانه كننده‌ي ذرت در تركيب با طعم و بوي خوشايند پنير پارمسان عالي است و منتج مي‌شود به يك ميان‌وعده‌ي سريع كه فقط ۱۵۰ كالري دارد. خيلي راحت  فنجان ذرت بوداده كه تا ۹۴% فاقد چربي است را با پنير تركيب كنيد: ميان‌وعده‌ي شما آماده است. اگر در اداره يخچال براي ذخيره كردن ميان‌وعده نداريد، فقط به اندازه‌ي ۱۰۰ كالري ذرت آماده كنيد. اين ميان‌‌وعده‌ي نمكين مي‌تواند يكي از سه وعده غذايي كه در روز مي‌خوريد باشد و به افزايش انؤزي و بهبود خلق‌وخوي‌تان كمك كند.

 

۴. آجيل

تغيير ذائقه دهيد و آجيل را به عنوان جايگزين خوراكي‌هاي هوس‌انگيز و خوشمزه و  ترد مثل چيپس انتخاب كنيد. آجيل سرشار از چربي‌هاي مفيد براي قلب است اما كالري بالايي دارد (حدود ۱۷۰ كالري در هر اونس) بنابراين بسته‌هاي يك اونسي تهيه كنيد (حدود ۲۴ عدد بادام) و فقط همان مقدار را بخوريد به جاي اين‌كه سروقت بسته‌ اصلي برويد و مقدار زيادي از آن را بخوريد. بسته‌هاي از قبل آماده شده‌ي آجيل را در كشو يا كيف‌تان ذخيره كنيد و زماني كه گرسنگي ساعت ۳ بعدازظهر هجوم مي‌آورد، كم‌كم آن را بخوريد. بادام و ديگر مغزها منبع غني و طبيعيِ ويتامين اي، كلسيوم، منيزيوم و پتاسيوم هستند و مقادير زيادي فيبر و پروتئين دارند.

شور يا شيرين، گندمك بخوريد!

گندمك يكي از تنقلات پرارزشي است كه گرچه در گروه آجيل قرار ندارد، اما برخي خانواده‌ها از آن همچون مغزهاي آجيلي در شب‌نشيني‌ها استفاده كرده يا به عنوان يك تنقل مفيد در اختيار فرزندان قرار مي‌دهند و نوع شيرين آن را كه شيرين گندمك گويند، اغلب به همراه شير مي‌خورند؛ اما شايد بپرسيد اين گندم‌هاي پفكي و سبك از همان گندم‌هاي سفت و سخت تهيه مي‌شود؟ بله. براي تهيه گندمك ابتدا دانه‌هاي گندم را مي‌جوشانند تا مغزپخت شود. در مرحله بعد، گندم پخته‌شده را آبكش كرده و مي‌گذارند زير نور آفتاب يا با دستگاه كاملا خشك شود. در آخر هم در مقداري روغن به همراه شكر يا نمك تفت مي‌دهند تا مزه‌دار شود و به شكل پفكي درآيد. محصول به دست آمده گرچه به دليل فرآيندهاي حرارتي به اندازه گندم خام خاصيت ندارد و به جهت افزودن نمك يا شربت، غير رژيمي و براي برخي بيماران محدوديت مصرف دارد، اما به دليل خواص تغذيه‌اي بالايي كه دارد براي كودكان و نوجواناني كه در سن رشد هستند، بهترين و سالم‌ترين جايگزين چيپس و پفك و مفيدترين تنقل براي بيماران دچار سوء تغذيه است. به خصوص آن كه گندمك شيرين به همراه شير و در وعده صبحانه يا به عنوان عصرانه ميل شود. بد نيست بدانيد در اثر تركيب شير و غلات، قابليت جذب يكسري از مواد مغذي بيشتر خواهد شد.

اكثر نوجوانان در طول روز، بيش از يك وعده تنقلات مصرف مي كنند، پس تحقيق در مورد ارتباط الگوي مصرف تنقلات با رژيم كلي غذايي و وضعيت وزن فرد، به منظور راهنمايي در مشاوران تغذيه و برنامه هاي سلامت عمومي، مهم خواهد بود تا از چاقي جلوگيري شود. مصرف تنقلات و چاقي در نوجوانان امروزه به بحث بزرگي تبديل شده چرا كه اين چاقي تا سنين بالا نيز ممكن است پابرجا بماند!

تحقيقاتي مصرف تنقلات پرانرژي رايج را بررسي كرده و همچنين موارد ديگري مثل تعداد كل تنقلات مصرف شده، ميزان مصرف تنقلات آماده شده در خارج از خانه و ميزان مصرف تنقلاتي كه نوجوانان هنگام تماشاي تلويزيون مصرف مي كنند و اينكه چطور همه ي اين رفتارها ممكن است با وضعيت غذايي و وزن فرد در ارتباط باشند.

آيا مصرف تنقلات با وزن نوجوانان ارتباط دارد؟

گزارش شده كه نوجوانان به طور متوسط 2 وعده ي پرانرژي از تنقلات و 3، 4 نوع از تنقلات را در طول روز مصرف مي كنند و  2 يا 3 بار در طول هفته، به دنبال تنقلاتي مي روند كه در خارج از خانه آماده شده است. گزارش شده است كه بيش از دوسوم نوجوانان گاهي اوقات، در هنگام تماشاي تلويزيون تنقلات مصرف مي كنند.

مصرف تنقلات، مستقيما با انرژي بيشتر، ميزان كمتر ميوه و سبزيجات، ميزان بيشتر نوشيدني هاي قندي و مصرف بيشتر غذاهاي فست فود ارتباط دارد. ارتباطات مقطعي مشاهده شده بيان مي كند كه مصرف تنقلات يكي از عوامل ايجاد يك رژيم غذايي ضعيف است، اما در صورت عدم مصرف غذاهاي پرانرژي، تنقلات به صورت مداوم منجر به اضافه وزن در نوجوانان نمي شود.

تاثيرات منفي تنقلات به روي دختران

تحقيق حاضر، تاثيرات مصرف تنقلات را بر روي دختران در زمان قبل از بلوغ به صورت مشابه بر دو گروه از دختران لاغر و چاق به عنوان عاملي در وضعيت وزن آنها، مورد ارزيابي قرار داده است. وضعيت هاي وزني شركت كنندگان به هر دو حالت، تركييب هاي ناسازگار (مثلا يك شركت كننده لاغر و يك شركت كننده چاق) و تركيب هاي سازگار (مثلا هر دو عضو يك گروه چاق و يا لاغر باشند) وجود داشت و مورد مطالعه قرار مي گرفت. نتايج يك مدل رگرسيون تصادفي نشان مي دهد دختراني كه اضافه وزن دارند اگر در مصرف خوراكي با فردي هم وزن خودشان، همراه شوند ميزان كالري بيشتري را نسبت به حالتي كه شركت كننده ي چاق با يك شركت كننده ي معمولي همراه شود، مصرف مي كنند. شركت كنندگاني با وزن معمولي اگر با افرادي كه اضافه وزن دارند همراه شوند، همان ميزان غذايي را مصرف مي كنند كه اگر با افراد لاغر همراه مي شدند. زماني كه مصرف غذاي اعضاي هر گروه به عنوان يك نمونه ثبت شد، باعث شد تا مدل رگرسيون بهبود بيابد، چراكه نشان داد مصرف غذاي اعضاي يك گروه، پيش بيني كننده عالي، از مصرف تنقلات افراد شركت كننده در تحقيق است.

منبع 1

منبع 2

منبع 3


برچسب: ،
بازدید:

ادامه مطلب

نوشته شده: ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۱۹:۴۱ توسط:قاسم كشوري موضوع:

خودتان هم مي توانيد در منزل چيپس ميوه درست كنيد

طرز تهيه چيپس ميوه خانگي : در اين روزها وقتي به آجيل فروشي ها ميريد يكي سري ميوه هاي خشك شده ميبينيد كه يا به صورت بسته بندي شده و يا فله اي به فروش ميرسه و قيمت بالايي هم داره ، اين ميوه هاي خشك شده رو بهش چيپس ميوه ميگن و از نظر غني بودن هم بساير مقوي و مغذي هست. بيشتر در مهماني ها و مخصوصا شب يلدا و عيد استفاده ميشه. اگر شما هم ميخواهيد كه اين چيپس ميوه رو در خانه درست كنيد و هزينه زيادي انجام نديد حتما اين آموزش رو مشاهده كنيد.

طرز تهيه چيپس ميوه خانگي :

ابتدا بايد ميوه هاي خودتون رو انتخاب كنيد كه من پيشنهاد ميكنم از موز، سيب،گلابي، پرتقال، هلو، آلو و آناناس استفاده كنيد كه خيلي خوشمزه و راحت هستند استفاده كنيد. ولي براي تهيه بايد به نكات زير توجه كنيد.

حتما از ميوه هاي تازه و سفت استفاده كنيد، با چاقو اونها رو نازك برش بزنيد.توجه داشته باشيد كه موز رو زياد نازك برش نزنيد چون خراب ميشه.

من براي اين كار يه سيني بزرگ دارم(مجمع) داخلش كاغدروغني پهن كردم برشهاي ميوه رو بافاصله روي اون چيدم.حالا سيني رو روي بخاري با حرارت كم (اگر حرارت زياد باشه ميوه ها ميچسبن به كاغذ و هم اينكه رنگشون تيره ميشه)گذاشتم يك روز زمان برد تا ميوه ها خشك شدن.هر۲ساعت يكبار ميوه ها رو برعكس كنيد تا اونطرفشم خشك بشه.ميوه ها شامل:كيوي.خرمالو.نارنگي.آناناس.سيب. هستن.
برچسب: ،

بازدید:

ادامه مطلب

نوشته شده: ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۰۶:۴۷ توسط:قاسم كشوري موضوع:

اگر خواستيد آجيل بخريد حتما اين مطلب را بخوانيد

هنگام خريد آجيل اين نكات را به خاطر داشته باشيد: 

 

۱تا حد امكان آجيل عيد خود را از فروشگاه هاي معتبر كه اجناسي با كيفيت مرغوب و تازه عرضه مي‌كنند، بخريد. از خريد گذري يا خريد از دست فروشان خودداري كنيد.

 

۲هنگام خريد آجيل به تازگي آن توجه داشته باشيد. آجيل تازه نبايد هيچ گونه بوي بدي داشته باشد. بوي ماندگي، بوي تند و يا بوي ترشيدگي نشانه ناسالم بودن آجيل است.

 

۳رنگ آجيل را با دست‌تان كنترل كنيد. اگر دست‌تان رنگي شد احتمال دارد آجيل‌ها را با رنگ‌هاي غيرمجاز يا خوراكي رنگ كرده باشند و بايد از خريد آن خودداري كنيد.

 

۴از خريد پسته‌هايي كه زيادي خندان هستند، خودداري كنيد؛ زيرا فروشندگان آنها را در ظرف هاي آب جوش مي‌ريزند و سپس ناگهان در آب سرد قرار مي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند تا در اثر شوك حرارتي سر بازكنند و خندان شوند البته اين شوك حرارتي، كيفيت پسته را نيز پايين مي آورد.

 

۵از مضرات نمك هم كه اطلاع داريد. پس بهتر است تا حد امكان آجيل هاي شور را انتخاب نكنيد.

 

۶در خريد مغز گردو بايد خيلي دقت كنيد كه كهنه نباشد. روغن فراوان موجود در مغز گردو، در اثر كهنگي، تغيير حالت داده و طعم نامطبوع پيدا مي‌كند.

 

۷نكته بسيار مهم ديگر اين است ‌كه آجيل و خشكبار قابليت آلودگي به سموم قارچي نظير آفلاتوكسين را دارند. واحدهاي صنعتي با توجه به وجود پروانه‌هاي بهداشتي، ضوابط و دستورالعمل هاي وزارت بهداشت، ملزم به‌اندازه‌گيري آفلاتوكسين روي محصولاتشان هستند اما در محصولات سنتي آجيل و خشكبار كه به صورت باز و فله اي عرضه مي‌شود، اين اندازه‌گيري‌ها صورت نمي‌گيرد و محصولات توليدي قابل رديابي نيستند.

 

۸اگر آجيل‌ نوروزيتان زياد آمد و ‌خواستيد آن را براي استفاده هاي بعدي كنار بگذاريد، سعي كنيد آجيل را با پوست درون ظرف هاي دربسته و در محلي خشك و خنك قرار بدهيد.

 

آجيل هاي فله

آجيل و خشكبار از جمله تنقلاتي هستند كه اگر در شرايط نامناسب محيط، چون گرما و رطوبت بالا به مدت طولاني قرار گيرند آلوده به نوعي قارچ مي شوند. اين قارچ قرار است با نفوذ به داخل مغزها، آنها را آلوده كرده و با توليد نوعي سم به نام آفلاتوكسين عوارض سريع يا طولاني مدتي را در مصرف كننده ايجاد كنند.
از عوارض سريع آن مي توان به تضعيف سيستم ايمني بدن، صدمات كبدي و در نهايت سرطان كبد و از اثرات طولاني مدت آن نيز مي توان به بروز ناهنجاري هاي جنيني، جهش زايي، انحراف كروموزوم ها و ... اشاره كرد
 
معمولا اين سم در آجيل هاي فله اي كه به صورت سنتي نگهداري و عرضه مي شوند به مقدار زياد يافت مي شود؛ البته بد نيست بدانيد اين روزها عده اي از فروشندگان سود جو، برخي از اقلام صادراتي آجيل چون پسته را كه به دليل آلودگي به آفلاتوكسين از صادرات ايران حذف شده است به عنوان محصولات درجه يك مخلوط با مغزهاي ديگر به صورت درهم عرضه مي كنند كه متاسفانه تشخيص آن بسيار مشكل است؛ بنابراين با توجه به اينكه برخي مراكز عرضه آجيل، محصولات كهنه و آفت زده خود را نيز به صورت مخلوط عرضه مي كنند توصيه مي شود كه از خريد آجيل هاي مخلوط فله اي اجتناب كنيد. اين آجيل ها اغلب طعم ناخوشايندي دارند و مصرف آنها حتي به مقدار اندك، مي تواند مصرف كننده را به عوارض ناشي از سم آفلاتوكسين دچار كند.

آجيل هاي براق

نكته ايي كه بايد به آن توجه داشت، مواد براق واكس مانندي است كه برخي قنادي ها يا آجيل فروشي ها براي افزايش زمان ماندگاري و جذاب شدن به آجيل مي افزايند كه مصرف طولاني مدت اين مواد افزودني مي تواند به بخش هاي مختلف بدن به ويژه كبد آسيب برسانند. حال اگر زيبايي آجيل هاي براق شما را وسوسه كرده اند حداقل آنهايي را انتخاب كنيد كه در بسته بندي هاي بهداشتي و داراي تاريخ مصرف و مجوز بهداشت هستند.

آجيل هاي رنگي

نكته ديگر رنگ هايي است كه براي تخمه، بادام، پسته و... استفاده مي شوند. اين رنگ ها عمدتا غيرمجاز و با پايه فلزات سنگين بوده و گاهي حساسيت هاي شديدي را براي مصرف كننده ايجاد مي كنند. اين رنگ ها با توجه به نوع رنگ احتمال بروز سرطان و بيماري هاي كبدي و كليوي را خصوصا در افراد آسيب پذيري چون كودكان، خانم هاي باردار و سالمندان افزايش مي دهد. بنابراين چنانچه هنگام مصرف تخمه، پسته و بادام دست ها و لب ها رنگين شدند، اين امر علامت مصرف رنگ هاي شيميايي در تهيه آن هاست كه بايد از مصرف اين گونه تنقلات خودداري كنيد

به گفتهٔ يكي از مديران مركز بهداشت استان اصفهان، بيشترين تخلفات صورت گرفته در خصوص فروش آجيل و خشكبار، استفاده از رنگ‌هاي غيرمجاز به منظور تازه نشان دادن محصول است.
جام جم سرا: حسين صفاري با بيان اينكه توجه به وضعيت ظاهري محصولات خشكبار از جمله آجيل از اهميت بسياري برخوردار است، اظهار كرد: علاوه بر اين، استفاده از نمك براي سنگين‌تر شدن انواع آجيل و هم‌چنين استفاده از آبليموهاي كهنه براي ترش كردن خشكبار از ديگر تخلفات صورت گرفته است.
وي افزود: از جمله نكاتي كه توصيه مي‌شود قبل از خريد خشكبار به آن توجه شود محل ارائه محصول، ابزار و وسايل كاري و بهداشت فردي فروشنده است.
مدير گروه بهداشت محيط استان اصفهان گفت: يكي از راه‌هاي تشخيص تازه بودن محصول، آزمودن رنگ آن است. براي نمونه در تخمه‌هايي كه سياه و قهوه‌اي هستند در صورتي كه انگشت خريدار كمي مرطوب باشد آثار رنگ شيميايي براحتي بر دست باقي مي‌ماند.
صفاري با تاكيد بر اينكه استفاده بيش از حد از نمك در آجيل منجر به بالا رفتن فشار خون مي‌شود، تصريح كرد: افرادي كه مستعد بيماري‌هاي قلبي هستند ميزان نمك مصرفي خود را كاهش داده و آجيلي كه در آن از نمك كمتري استفاده شده را جايگزين آجيل‌هاي شور مزه كنند.
وي با اشاره به اينكه يكي از راه‌هاي تشخيص كهنگي و خراب بودن آجيل، دو نيم كردن آن است، ادامه داد: براي نمونه در هنگام خريد بادام، پسته و فندق حتما محصول را دو قسمت كرده و مغز آن را بررسي كنيد زيرا اگر حتي فرض كنيم محصولي تازه است مقداري از آجيل‌هاي قديمي در ميان آن وجود دارد كه بوي كهنگي مي‌دهد.

آجيل بسته بندي يا فله اي؟

شايد شما هم مانند بسياري از مردم از وجود و عرضه آجيل هاي بسته بندي بي خبر باشيد يا اينكه با خبر باشيد اما همچنان به شيوه سنتي خريد آجيل به صورت فله اي وفادار باشيد. احتمالا شما احساس مي كنيد كه آجيل هاي بسته بندي گرانتر هستند و نمي شود طعم شان را امتحان كرد. البته تا اندازه اي اين نظر صحيح است. اما آجيل هاي بسته بندي مزايايي هم دارند. مهم ترين مزيت آجيل هاي بسته بندي اين است كه داراي پروانه بهداشتي و تاريخ توليد هستند. علاوه براين از رنگ هاي شيميايي در آن ها استفاده نشده و اگر از آن ها شكايت داشته باشيد، قابل پيگيري است.

 منبع 1

منبع 2

منبع3

منبع 4

 


برچسب: ،
بازدید:

ادامه مطلب

نوشته شده: ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۳۱:۰۷ توسط:قاسم كشوري موضوع:

با خواص مغزها بيشتر آشنا شويد

 

از ديدگاه طب سنتي، مصرف آجيل، مغز ها و دانه هاي روغني در شرايطي به مردم توصيه مي شود كه آجيل ها از كيفيت خوبي برخوردار باشند و به طور كلي شرايط زير را داشته باشند.آجيل هايي كه داراي پوست سخت هستند مانند فندق، پسته و بادام، بهتر است اين پوست سخت را حفظ كنيد تا خواص اين مغز ها حفظ شود.

بهترين روش براي نگهداري از آجيل مغز شده، آن است كه آن را درون فريزر نگهداري كنيد تا از رشد قارچ آفلاتوكسين بر سطح دانه ها و مغزها پيشگيري شود. مصرف اين قارچ سرطان زاست و خانواده ها بايد دقت زيادي در اين زمينه داشته باشند.آجيل خام بهترين انتخاب براي خريد مهماني هاي شب عيد است، چراكه چربي ها و برخي مواد مغذي موجود در آجيل مانند ويتامين هاي A و E محلول در چربي به وسيله بودادن يا افزايش نمك از دست مي رود.براي شناسايي آجيل خوب و با كيفيت راه هايي وجود دارد كه ساده ترين و كاربردي ترين آن بررسي رنگ، بو و ظاهر آجيل است. مغز آجيل بايد سفيد يا به رنگ طبيعي خود باشد و بوي كهنگي ندهد . از مخلوط كردن آجيل با ماءالشعير و نوشابه هاي مختلف پرهيز كنيد. نوشيدن اين خوراكي ها موجب ابتلا به نفخ و دل درد مي شود.

 

مواد موجود در فندق 

فندق حاوي روغني به نام اسيد اولئيك، پروتئين، كربوهيدرات، بتاسيتوسترول، ويتامين ها و املاح ضروري است.

فندق براي جلوگيري از سرطان 

بتاسيتوسترول، موجود در فندق سبب كاهش كلسترول و پيشگيري از سرطان سينه و سرطان پروستات مي شود ، بنابراين مصرف 25 تا 30 گرم فندق در روز، بدن را در برابر بيماري هاي قلبي و سرطان حفظ مي كند.

 

خواص پسته 

ويتامين هاي موجود در پسته

مغز پسته داراي ويتامين A ، ويتامين E ، ويتامين هاي B 1 ، B 2 ، B 6 و املاحي، مانند آهن، روي، پتاسيم، سلنيوم، فسفر، فولات، فيتواسترول، كلسيم، و مس است.

پسته سرشار از پروتئين

در بخش قبلي سلامت نمناك و در بحث بررسي خواص پسته كامل توضيح داديم كه مغز پسته داراي پروتئين گياهي، اسيد هاي چرب غير اشباع، و فيبر است كه اين مواد نقش موثري در سلامتي دارند.

پسته براي درمان كم خوني

پسته حاوي آهن فراواني است بنابراين درمان كم خوني و فقر آهن بسيار مفيد است.

پسته براي تقويت بينايي

ويتامين A موجود در پسته سبب تقويت بينايي شده و به رشد سلول ها و بافت هاي بدن كمك مي كند.

 

خواص بادام درختي

كاهش بيماري ها

ويتامين Eموجود در پوست بادام سبب جلوگيري از برخي بيماري ها مانند سرطان، بيماري هاي قلبي، فراموشي، آلزايمر، خوب عمل نكردن سيستم ايمني، آب مرواريد چشم و ضعيف شدن ماهيچه ها مي شود و از تخريب سلول ها و DNA جلوگيري كرده و بر روي پروستات اثرگذار است. براي تنظيم قندخون و فشار خون نيز بهتر است بادام صرف نماييد.

بادام براي سلامتي قلب و عروق

بادام حاوي چربي غير اشباع ،منيزيم و پتاسيم است كه خطر بيماري هاي قلبي را كاهش داده و وقتي منيزيم به مقدار كافي در بدن موجود باشد در خون جريان مي يابد، اكسيژن و مواد مغذي را سريع تر حمل كرده و جلوي افزايش ضربان قلب را مي گيرد.

 

گردو، بادام زميني و پسته؛  

كاهنده كلسترول خون تمام مغزها حاوي حجم بالايي از اسيدهاي تك و چندزنجيره اي غيراشباع هستند. بنابراين، مي توانند نقش برجسته اي در كاهش چربي بد خون (LDL) و افزايش چربي خوب خون (HDL) داشته باشند. از طرف ديگر، تحقيقات نشان مي دهند مصرف منظم و روزانه مغزهاي خام و تازه، مي تواند حدود 20-9 درصد سطح كلسترول خون را كاهش دهد. بين مغزهاي مختلف، گردو، بادام زميني و پسته حاوي اسيدهاي چرب غيراشباع بيشتري هستند و مي توانند تاثير برجسته تري در كاهش سطح كلسترول خون داشته باشند. بعد از اين 3 مغز، بادام در رتبه دوم و فندق هم در رتبه سوم مغزهاي كاهنده كلسترول خون قرار مي گيرند. 

بادام هندي براي آقايان 

 آنچه كه بادام هندي را از ساير مغزها متمايز مي‌كند، سلنيوم فراوان موجود در آن است. محققان دريافته‌اند مصرف روزانه 10 بادام هندي خام مي‌تواند حدود 55 ميكروگرم سلنيوم به بدن برساند و خطر ابتلا به سرطان پروستات را تا حد قابل قبولي كاهش دهد. بد نيست بدانيد مردان بالغ به دريافت روزانه 200 ميكروگرم سلنيوم در طول روز نياز دارند. 

تخمه كدو براي مردان  

تخمه كدو هم از اجزاي پرطرفدار آجيل عيد است كه حجم بالايي از روي را در خود جاي داده است. از اين رو، مصرف آن مي‌تواند از ابتلا به سرطان پروستات پيشگيري كند. به علاوه، چربي ها و آنتي اكسيدان هاي فراوان موجود در تخمه كدو هم مي‌توانند كمك بزرگي به درمان بزرگي خوش خيم پروستات كنند. 

 منبع 1

منبع 2

منبع 3


برچسب: ،
بازدید:

ادامه مطلب

نوشته شده: ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۱۷:۱۷ توسط:قاسم كشوري موضوع:

تا بحال از ميان وعده هاي سالم چقدر استفاده كرده ايد؟

اگر به‌دنبال فهرستي از تنقلات سالم براي محل كار تان مي‌گرديد ما در اين نوشتار فهرستي از ۱۳ ميان وعده و تنقلات سالم براي محل كار را براي‌تان گرد آورده‌ايم.

اگر فكر مي‌كنيد كه در طول ساعات كاري در محل كار خود دلتان انواع خوراكي ها را مي‌خواهد تنقلات يا اسنك‌هايي را (هر كدام كم‌تر از ۲۰۰ كالري دارند) كه در اين نوشتار ذكر شده‌اند همراه خود داشته باشيد تا در طول روز در محل كار چشم‌ و دل سير باشيد و هم كلي مواد مغذي و مفيد به بدنتان رسانده باشيد و هم از چاقي و اضافه وزن به دور باشيد

آجيل

تغيير ذائقه دهيد و آجيل و چيپس ميوه را به عنوان جايگزين خوراكي‌هاي هوس‌انگيز و خوشمزه و  ترد مثل چيپس انتخاب كنيد. آجيل سرشار از چربي‌هاي مفيد براي قلب است اما كالري بالايي دارد (حدود ۱۷۰ كالري در هر اونس) بنابراين بسته‌هاي يك اونسي تهيه كنيد (حدود ۲۴ عدد بادام) و فقط همان مقدار را بخوريد به جاي اين‌كه سروقت بسته‌ اصلي برويد و مقدار زيادي از آن را بخوريد. بسته‌هاي از قبل آماده شده‌ي آجيل را در كشو يا كيف‌تان ذخيره كنيد و زماني كه گرسنگي ساعت ۳ بعدازظهر هجوم مي‌آورد، كم‌كم آن را بخوريد. بادام و ديگر مغزها منبع غني و طبيعيِ ويتامين اي، كلسيوم، منيزيوم و پتاسيوم هستند و مقادير زيادي فيبر و پروتئين دارند.

آجيل مخلوط

آجيل‌ها جزء ميان‌وعده‌هاي مغذي و ايده‌آل هستند و باعث كاهش خطر بيماري‌هاي قلبي شده و در پيشگيري از برخيسرطان‌ها، افسردگي و ساير بيماري‌ها مفيد هستند.

مطالعات نشان مي‌دهد با وجود چربي نسبتا بالاي آجيل‌ها، خوردن آنها در حد اعتدال، به كاهش وزن كمك مي‌كنند. اين مواد سرشار از چربي‌هاي سالم، پروتئين و فيبر هستند و به‌طور متوسط هر ۲۷گرم از آنها، ۱۸۰ كالري دارد.

علاوه‌بر همه‌ي اينها، آجيل‌ها خوشمزه‌اند و گزينه‌اي بسيار عالي براي وقتي كه از خانه دوريد، محسوب مي‌شوند.

تخم‌مرغ با سس تند

جمعه ها چند تخم‌مرغ را به اندازه‌اي كه كاملا سفت شوند، آب‌پز كنيد تا در طول روزهاي كاري هفته آن‌ها را آماده داشته باشيد. براي داشتن يك ميان‌وعده‌ي تند كه ۸۰ كالري دارد، تخم‌مرغ‌ها را دو نيم كنيد و يك‌دوم قاشق غذاخوري سس تند سريراچا* روي آن‌ها بريزيد.

*يك نوع سس تند كه از تركيب سس فلفل، سركه، شكر و نمك تهيه مي‌شود.

 

بلغور جوي دوسر پيش‌پخته

زماني كه در محل كارسرتان شلوغ است و يك خوراكي گرم و آرامش‌بخش مي‌خواهيد، يك بسته بلغور جوي دوسر پيش‌پحته (فقط ۱۱۰ كالري) را در مايكروفر گرم كنيد تا لذتي سريع و خوشايند را تجربه كنيد. براي كنترل كردم ميزان كالري و قند، بلغور جوي دوسر ساده انتخاب كنيد و چاشني دلخواه‌تان را به آن اضافه كنيد. يك بسته‌ي كوچك كشمش كه ۴۲ كالري دارد روي آن بريزيد تا طعمي شيرين به‌دست بياد و مواد مغذي آن بيش‌ترشودف يا مي‌توانيد كمي دارچين يا جوز هندي روي آن بپاشيد. بلغور جوي دوسركه هم مي‌تواند صبحانه‌اي غني از فيبر باشد و هم ميان‌وعده‌اي براي وسط روز، به كم شدن كلسترول و خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي كمك مي‌كند.

 

ذرت بوداده با پنير پارمسان

با اضافه كردن دو قاشق غذاخوري پنير پارمسان رنده شده به ذرت بوداده، آن را به ميان‌وعده‌اي مناسب تبديل كنيد. طعم ديوانه كننده‌ي ذرت در تركيب با طعم و بوي خوشايند پنير پارمسان عالي است و منتج مي‌شود به يك ميان‌وعده‌ي سريع كه فقط ۱۵۰ كالري دارد. خيلي راحت  فنجان ذرت بوداده كه تا ۹۴% فاقد چربي است را با پنير تركيب كنيد: ميان‌وعده‌ي شما آماده است. اگر در اداره يخچال براي ذخيره كردن ميان‌وعده نداريد، فقط به اندازه‌ي ۱۰۰ كالري ذرت آماده كنيد. اين ميان‌‌وعده‌ي نمكين مي‌تواند يكي از سه وعده غذايي كه در روز مي‌خوريد باشد و به افزايش انؤزي و بهبود خلق‌وخوي‌تان كمك كند.

پنير كلبه با تخم كتان و دارچين

اين سه ماده، هر كدام به تنهايي براي سلامتي فايده‌ي زيادي دارند و تركيب آنها يك ميان‌وعده‌ي فوق‌العاده سالم است.

پنير كلبه سرشار از پروتئين است و نوع پرچرب آن حاوي «لينولئيك اسيد كونژوگه» يا (CLA) است كه به كاهش چربي بدن كمك مي‌كند.

تخم كتان براي كاهش وزن و كنترل قند خون مفيد است و مي‌تواند خطر ابتلا به سرطان پستان را كم كند.

دارچين هم قند خون را كم مي‌كند و براي سلامت روده مفيد است.

با تركيب اين سه ماده به صورت زير، ميان‌وعده‌اي خواهيد داشت كه ۱۵ گرم پروتئين دارد و كالري آن كمتر از ۱۵۰ است:

مواد لازم براي پودينگ تخم كتان دارچيني:

 • ۱/۲ فنجان پنير كلبه
 • ۱ قاشق غذاخوري تخم كتان
 • ۱/۲ قاشق غذاخوري دارچين
 • در صورت تمايل «استويا» (نوعي شيرين‌كننده‌ي گياهي) يا شيرين‌كننده‌هاي ديگر

طرز تهيه:

همه‌ي مواد را در يك كاسه كوچك با هم مخلوط كنيد.

 شكلات تلخ و بادام

تركيب شكلات تلخ و بادام يك ميان‌وعده خوشمزه، مغذي، سبك و قابل حمل است. شكلات تلخ حاوي «فلاوانول» است كه فشار خون و احتمال ابتلا به بيماري‌هاي قلبي را كاهش مي‌دهد. بادام سرشار از چربي‌هاي اشباع نشده است و در نتيجه براي قلب و كنترل قند خون مفيد است. مطالعات نشان مي‌دهد كه اين ماده مي‌تواند اشتها را كم و به كاهش وزن كمك كند.

شكلات تلخ و بادام هر دو حاوي منيزيم هستند و ۲۸ گرم از هر كدام در حدود ۳۰۰ كالري دارد.

 منبع 1

منبع 2

 


برچسب: ،
بازدید:

ادامه مطلب

نوشته شده: ۲۷ تير ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۰۹:۳۳ توسط:قاسم كشوري موضوع:

آجيل فله يا بسته بندي؟ كدام بهتر است؟

به گزارش گروه وبگردي باشگاه خبرنگاران جوان،آجيل از زمانهاي دور به قسمتي از فرهنگ ايراني پيوسته است كه در مراسم سنتي همچون ايام نوروز و نيز شب يلدا سر سفره ها نقش پر رنگي دارد؛ با نزديك شدن به ايام نوروز يكي از دغدغه‌ها خريد آجيل مناسب است، در اين روزها پرداخت هزينه‌هاي گزاف سطح توقع مردم را بيش از پيش افزايش داده است تا در ازاي پرداخت بهاي سنگين كالايي مناسب تهيه كنند.

سيدمجتبي حسيني كارشناس آجيل و خشكبار درباره خريد آجيل مرغوب اظهار داشت: بهترين راه براي تهيه آجيل مرغوب، خريد از فروشگاه‌هاي معتبر و داراي پروانه است.

وي خريد آجيل فله‌اي را مناسب‌تر از بسته‌بندي دانست و گفت: براي افرادي كه شناختي از آجيل ندارند و تنها با مشاهده محصول قادر به تشخيص كيفيت آن نيستند انتخاب آجيل فله‌اي بهتر است زيراكه قبل از خريد مي شود طعم شان را امتحان كرد، البته آجيل‌هاي بسته‌بندي شده در فروشگاه‌هاي معتبر مطمئن هستند.

وي تاكيد كرد: آجيل فله اي را حتما بايد از فروشگاه هاي معتبر و داراي جواز كسب تهيه كرد چراكه نزديك به ايام نوروز بسياري از مغازه‌هاي متفرقه حتي ميوه فروشي محل هم اقدام به فروش آجيل مي‌كند.

حسيني بهترين روش براي تشخيص آجيل مرغوب را طعم، مزه، بوي و مشاهده دقيق آن اعلام كرد و افزود: بهترين راه تشخيص آجيل خوب، خوردن آن است، قبل از خريد هر آجيلي آن را بچشيد آجيل نبايد طعم تلخ داشته باشد چراكه تلخي نشاني از معيوب بودن آن است.

اين كارشناس ادامه داد: با برداشتن نمونه‌اي و نصف كردن آن از وسط مي‌توان سوراخ‌هاي كرم‌خوردگي را ديد البته در حال حاضر بيشتر محصولات به‌خصوص پسته به صورت مكانيزه فرآوري مي‌شوند و ممكن است برخي سوراخ ها بوسيله سوزن هاي دستگاه مكانيزه بوجود آمده باشند همچنين نبايد لكه‌هاي قهوه‌اي رنگ داشته باشند و حتي اگر بيش از اندازه تفت داده شوند نيز رنگ محصول قهوه‌اي خواهد شد كه نوعي ايراد محسوب ميشود.

آجيل از تنقلات پر خاصيت و خوشمزه ايست كه در جشن ها و مراسم ايراني ها جايگاه ويژه اي دارد.علاوه بر خاصيت طعم آجيل نيز افراد زيادي را به خود علاقمند نموده است.اما بايد در خريد آجيل دقت نمود تا آجيل خريداري شده خوب و با كيفيت باشد.در ادامه در ابتدا خواص آجيل را براي شما آورده ايم

و سپس نحوه تشخيص آجيل خوب و با كيفيت را بخوانيد

بادام هندي

بادام هندي به صورت معلق از ساقه هاي گياهي به نام CASHEW PEAR مي رويد. بادام هندي از برزيل آمده است و توسط كاشفان پرتغالي به هند آورده شده است.

بادام هندي بيشتر به عنوان يك نوع آجيل و تنقلات خورده مي شود، اما از آن مي توان در تهيه برخي از غذاها نيز استفاده كرد. بادام هندي سرشار از ويتامين A  است.

پسته

در چين به پسته‌، " آجيل خندان " مي گويند. پسته قدمتي صد هزار ساله دارد. براي اولين بار در خاورميانه، ايران و سوريه كاشته شد و بعد به يونان و بقيه كشورهاي اروپايي راه يافت.

طبقه يك افسانه قديمي، عشاق، يكديگر را در باغ پسته ملاقات مي كردند تا صداي ترك و شكستن پوست پسته را به هنگام باز شدن آن بشنوند. زيرا عقيده داشتند، اين كار براي آنها خوشبختي به ارمغان مي آورد.

مغز پسته يكي از تنقلات بسيار مفيد است. پسته منبع خوبي از كلسيم  ، منيزيم ، فسفر ، پتاسيم ، آهن  ، فولات و پروتئين است.

گردو

 گردو  از دوران ما قبل تاريخ وجود داشته است. در قرون وسطي اعتقاد بر اين بود كه گردو سردرد را معالجه مي كند. حتي شواهدي دال بر وجود يك باغ گردوي بسيار زيبا در باغ هاي معلق بابل وجود دارد. گردو هم به صورت خشكبار و هم به صورت تازه خورده مي شود و از آن در تهيه برخي از غذاها استفاده مي شود. گردو منبع خوبي از فسفر، پتاسيم ، منيزيم  ، پروتئين و ويتامين E  است.

بادام زميني

 بادام زميني  به دليل ميزان بالاي پروتئين و روغن موجود در آن، بسيار مغذي است. همچنين غني از ويتامين B و E است. از روغن بادام زميني  در تهيه بسياري از غذاها و تهيه مارگارين استفاده مي شود.

فندق

قرنهاست كه انسان ها فندق مي خورند. در قرن حاضر، گونه هاي متعددي از آن كاشته مي شود.

فندق به صورت خوشه هاي چهار تا پنج تايي و درون غلاف مي رويد. فندق سرشار از فيبر، پتاسيم ، كلسيم ، منيزيم و ويتامين E است. فندق بسيار مغذي و خوش طعم است و در برخي غذاها نيز از آن استفاده مي شود.

بادام

دو نوع بادام وجود دارد : بادام تلخ و شيرين . هر دو نوع آن، بومي خاورميانه است، اما قرنهاست كه در اروپا و آمريكا نيز كاشته مي شود. بادام بسيار مورد علاقه فراعنه مصر بوده است و آنها طعم بادام را در نان خود بسيار دوست داشتند. بادام در فرهنگ نژادي مناطق مختلف جايگاه مهمي داشته است. رومي ها بادام را در مراسم عروسي به عنوان سمبل خوشبختي و باروري به عروس و داماد هديه مي دادند. اين سنت هنوز هم در ايتاليا رواج دارد. از بادام تلخ براي تهيه روغن بادام استفاده مي شود.

بادام منبع مهمي از ويتامين ها و مواد معدني است و غني از پروتئين  ، منيزيم ، فسفر، روي ، كلسيم ، فولات و ويتامين E است.

خطر آجيل كهنه

در خريد آجيل دو بحث مطرح است؛ يكي اجيل هاي وارداتي و ديگري توليد داخل. درباره آجيل هاي وارداتي كه بايد گفت توجه به كشور واردكننده و سوابق آن مهم تر است تا تبليغاتي كه انجام مي شود. معمولا براي فروش، تبليغ زيادي انجام مي شود اما بايد به كهنگي آجيل توجه ويژ ه اي داشت.

خصوصا پسته ممكن است داراي قارچ هاي بيماري زا و خطرناك از جمله آفلاتوكسين باشند .

رطوبت، دما و مقدار زمان نگهداري پسته مي تواند نقش بسيار زيادي در ايجاد آفلاتوكسين داشته باشد، بنابراين هوادهي مناسب و حمل سريع محصول تر در مرحله برداشت، خشك كردن مناسب و سريع محصول در مرحله فرآوري و نگهداري و حمل محصول فرآوري شده در محيط كم رطوبت و خنك در پيشگيري از آلودگي محصول به آفلاتوكسين نقش مهمي ايفا مي كنند .

وقتي نگهداري آجيل طولاني تر مي شود امكان رشد قارچ ها در آن افزايش پيدا مي كند. به همين دليل است كه آجيل هاي وارداتي انتخاب مناسبي محسوب نمي شوند زيرا از زمان توليد تا رسيدن به دست مشتري فرآيند طولاني تري را طي مي كنند و به همين علت احتمال رشد ميكروب ها، باكتري ها و قارچ ها را بيشتر است. از طرف ديگر اغلب آجيل هاي وارداتي نمك بسيار بالايي دارند و شامل همان گروه آجيل هاي بوداده مي شوند. بنابراين بايد مصرف آنها را محدود كنيد .

 

 منبع 1

منبع 2

منبع 3

 

 


برچسب: ،
بازدید:

ادامه مطلب

نوشته شده: ۲۷ تير ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۵۴:۴۷ توسط:قاسم كشوري موضوع:
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
آمار
امروز : 10
دیروز : 3
افراد آنلاین : 1
همه : 2537
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :

http://www.monoblog.ir/ads/fb4a1af661a1397ded95f0fe7a798f6b.gif

لینک های روزانه
لينكي ثبت نشده است
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
چت باکس
صفحات
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ]